Kmynai priklauso tai pačiai augalų šeimai kaip krapai, pankolis, kumynas. Dėl sudėtyje esančių mikroelementų ir vitaminų, kmynai yra natūralus antioksidantas ir ypač maistingi. Natūralioje medicinoje kmynai naudojami kaip vaistai.
Tradiciškai lietuvių virtuvėje kmynais gardinama mėsos gaminiai, duona, kepiniai, rauginti kopūstai, sūris, varškė.
Kmynų sėklų savybės
Kmynų sėklos buvo vertinamos dėl gydomųjų savybių nuo seno, o šiuolaikiniai moksliniai tyrimai patvirtino daugybę jų naudos sveikatai.
Šios sėklos pasižymi skaidulų gausa: 100 g. kmynų sudaro 38 g. skaidulos. Maistinės skaidulos padeda maistui judėti per žarnyną. Tai naudinga tiems, kas skundžiasi pilvo pūtimu, vidurių negalavimais ir užkietėjimais.
Anot mokslininkų, kmynai padeda palaikyti lieknas kūno linijas. Šiai teorijai buvo atlikti moksliniai tyrimai, kur moterys naudojo kmynų ekstraktą ir padėjo numesti svorį, vidutiniškai 2,7 kg per 90 dienų.
Be skaidulų, kmynai pasižymi vitaminų A, E, C, K gausa, kurie padeda palaikyti normalią širdies veiklą.
Kmynų nauda kvėpavimo sistemai
Jau nuo seno lietuviai žino, kad kmynai padeda palengvinti atsikosėjimą. Jei kosulys užsitęsia, kmynai gali palengvinti kosulį. Natūralioje medicinoje kmynų aromatas padeda atpalaiduoti kvėpavimą ir atsikosėjimą.
Kmynai ir miego kokybė
Jei kuris laikas jus vargina nemiga ar prastai išsimiegate, gali būti, kad kmynuose esantis magnis gali pagelbėti su geresne miego kokybe. Galite pabandyti prieš miegą išgeri kmynų arbatą.
Kmynų aliejus: nauda odai ir plaukams
Kmynai naudingi ne tik sveikatai, bet ir grožiui. Eterinis kmynų aliejus naudojamas tiek plaukams, tiek odai. Kmynai mažina odos paburkimą, dezinfekuoja ir ramina, dėl to naudojamas kmynų aliejus. Šių sėklų aliejus gerina odos atsinaujinimą. Gali padėti sumažinti pigmentaciją, pasidaryti skaistesnė oda. Kmynų aliejus pasižymi stipriomis antiseptinėmis savybėmis, kurios gydo galvos odos infekcijas. Skatina plaukų augimą ir jų struktūrą.
Kmynų arbata
Norint greitesnio rezultato esant miego, virškinimo sutrikimams, norint pašalinti blogą burnos kvapą ar sustiprinti dantenas, reikia taip pasigaminti kmynų arbatos:
Kmynų arbatos receptas
Į puodelį verdančio vandens įdėti šaukštelį kmynų ir leisti pritraukti 10 minučių. Jeigu norint, atvėsusią arbatą galite pagardinti natūraliu medumi. Arbatą nukoškite ir galite gerti kelis kartus per dieną.
Kmynų arbatos vartojimo nėštumo metu
Nėštumas gali būti sudėtingas laikotarpis moterims, nes jos turi ypač rūpintis savo sveikata ir vengti tam tikrų maisto produktų bei gėrimų, kurie gali kelti pavojų besivystančiam kūdikiui. Nėštumo metu suaktyvinamas hormonas progesteronas, kuris gali slopinti žarnyno veiklą ir sukelti virškinimo problemų, tokių kaip pilvo pūtimas ir viduriavimas. Tačiau kmynų arbata gali palengvinti virškinamojo trakto veiklą ir palengvinti virškinimo sutrikimus, todėl yra populiarus pasirinkimas tarp nėščių moterų. Norint užtikrinti saugų kmynų arbatos vartojimą nėštumo metu, būtina perskaityti informacinį lapelį apie vaisto dozavimą ir vartojimą.
Atsargumo priemonės vartojant kmynus
Kada nerekomenduojama naudoti kmynų?
- Sergantiems diabetu, nes gali įtakoti gliukozės kiekį.
- Planuojantiems operacijas. Likus kelioms savaitėms iki operacijos nevartoti, nes kmynai gali skystinti kraują.
Kmynų sėklų galite įsigyt čia: